Cannelés de Bordeaux

Cannelés de Bordeaux

Cannelés to słynne ciasteczka z regionu Bordeaux we Francji. Legenda głosi, że były wypiekane już w XVI wieku, ale bardziej prawdopodobna wersja jest taka, że zostały wynalezione dopiero w XVIII w przez zakonnice z Klasztoru Annonciades ( dzisiaj Klasztor Miłosierdzia ) w Bordeaux. Kiedyś Cannelés wyglądały zupełnie inaczej, ale na początku zeszłego wieku pewien szef kuchni spopularyzował je, wzbogacając jednocześnie recepturę. Dodał wanilię oraz rum, ponadto nadał im dzisiejszy kształt – małych cylindrycznych babeczek. Tradycyjnie do wypieku Cannelés wykorzystywano miedziane foremki, dziś coraz bardziej popularne stają się ich silikonowe odpowiedniki.

Cannelés są we Francji bardzo lubiane i sprzedawane nawet w najbardziej ekskluzywnych boutique’ach – Ladurée, czy Pierre Hermé, a w Bordeaux można je kupić nawet w McDonalds. Są mięciutkie w środku, a z zewnątrz pokryte skarmelizowaną, twardszą skórką. Pachną rumem i wanilią i nie mam pojęcia dlaczego tak szybko znikają ;-)

Cannelés de Bordeaux

Cannelés de Bordeaux

{ scroll down for English version }

Cannelés

Składniki na około 40 sztuk { 4 cm wysokości }

  • 0,5 l mleka ( najlepiej pełnotłustego )
  • 2 jaja + 2 żółtka
  • laska wanilii
  • 100 g mąki
  • 250 g cukru
  • 50 g masła + ewentualnie odrobina do wysmarowania foremek
  • szczypta soli
  • łyżka rumu

Przygotowanie:

  1. Wieczorem dnia poprzedniego przygotuj masę: w rondelku zagotuj mleko z masłem i wanilią przekrojoną wzdłuż na pół ( nożem wyjmij wszystkie ziarenka ). Zdejmij z ognia i usuń skórkę wanilii. W misce wymieszaj mąkę z cukrem i solą, dodaj roztrzepane jaja oraz żółtka. Powoli wlewaj do miski gorące mleko, jednocześnie energicznie mieszaj, aby nie zrobiła się jajecznica. Wystudź i wlej rum. Przykryj folią i schowaj na noc do lodówki.
  2. Na drugi dzień przygotuj foremki – jeśli trzeba, posmaruj ich wnętrze masłem.
  3. Masę wymieszaj ( może utworzyć się kożuch – nie szkodzi, wymieszaj z resztą ) i wlej do foremek.
  4. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200° C i piecz 1 godzinę.
  5. Wyjmij z foremki, kiedy przestygną.

Smacznego!

Ps. Możesz na pierwsze 5 min. wstawić Cannelés do 270° C, a potem zmniejszyć temp. do 200° C i kontunuować pieczenie, o ile Twoja foremka nadaje się do tak wysokich temperatur.

Tutaj zobaczysz przykładowe foremki do Canneléslink

**********

 

Cannelés

Ingredients { for about 40 pieces / 4 cm  high }

  • 0.5 liters whole milk
  • 2 eggs + 2 egg yolks
  • vanilla bean
  • 100 g plain flour
  • 250 g sugar
  • 50 g butter
  • pinch of salt
  • 1 tbsp. rum

Method:

  1. In the evening of the previous day – make the batter: Place the milk, butter, and vanilla bean (that you cut in half and scrape the seeds into the pot) over medium heat and bring to a boil. Remove from heat and let cool down a little, remove the vanilla bean halves. In a bowl, mix the flour, the sugar and salt. Stir the eggs and yolks together with a fork and add to the mixture. Slowly pour the hot milk into the bowl, stir together until well-blended. Set aside to cool, then Add the rum and stir until combined. Cover the bowl with plastic wrap and place in the fridge overnight.
  2. Next day: prepare the molds – if necessary, grease the molds with butter.
  3. Preheat the oven to 200 ° C.
  4. Remove the batter from the frige and stir gently. Pour the batter into each mold.
  5. Bake Cannelés for one hour ( first 5 minutes you can bake at a temperature of 270° C, then reduce to 200 ° C, if your mold is resistant enough ).
  6. Remove from the oven, allow to cool and then remove from the mold.

Enjoy!

20 myśli na temat “Cannelés de Bordeaux”

        1. No właśnie, z tymi piekarnikami to tak jest ;-) A już sądząc po przepisach w książkach, magazynach kulinarnych, to mają jakieś egzemplarze z turbo doładowaniem – zawsze trzeba dłużej :-)

          Polubienie

  1. Dzien dobry. Mam pytanie odnosnie foremek. Zakupilam forme silkokonowa z racji ze jest tansza niz miedziana. Niestety jestem rozczarowana bo cannelés zrumienily sie nierownomiernie. Czy moze byc to spowodowane tym ze w formie silikonowej (u mnie 12 wglebien), boki zewnetrze przyrumienily sie bardziej niz te bedace w srodku ? Dlatego zastanawiam sie czy warto jednak zainwestowac w pojedyncze foremki miedziane. A moze przyczyna jest inna ? Z gory dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

    Polubienie

  2. Kocham cannelés! Moi domownicy i znajomi zawsze mówią że dziwne jakieś i nie są pewni czy lubią czy nie, ale zawsze wszystkie wyjedzą i pytają o więcej. Przepis idealny! Piekę w foremce silikonowej (24 małe babeczki) zaczynam od 220°C (tyle wytrzyma foremka) i później piekę w 200°C. Po wyjęciu z foremki wkładam je jeszcze na kratce na chwilę do rozgrzanego piekarnika, wtedy idealnie się rumienią i mają chrupiącą otoczkę.

    Polubione przez 1 osoba

  3. Świetny przepis, wychodzą przepyszne. Być może komuś przyda się informacja, że le creuset ma specjalną formę do canneles de Bordeaux i nie jest ona silikonowa

    Polubienie

Komentarze

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.