Faisselle z malinami / Faisselle with raspberries

Twarożek z malinami 1 CT

Scroll down

Jak już kiedyś pisałam, we Francji nie ma takiego typowego białego sera o zwartej konsystencji. Można spotkać podobne wyroby z mleka krowiego, lub koziego, ale najczęściej w formie małych słonych serków z dodatkami, np. orzechami, żurawiną, czy pieprzem. Z łatwością można znaleźć Fromage blanc ( w dosłownym tłumaczeniu: biały ser ), jednak jest to rodzaj nabiału, który do złudzenia przypomina serek homogenizowany. No i jest jeszcze faisselle.

„La faisselle” ( czyt. la fesel ) to taki świeżuteńki, miękki twarożek, sprzedawany w specjalnym kubeczku z dziurkami, które umożliwiają odpływanie serwatki.. Dostępne są opakowania o pojemności od 100g do 1kg.  Mam nadzieję, że na zdjęciach widać dobrze konsystencję. Faisselle to taki twarożek, który jeszcze nie zdążył się zbić w jedną całość. Jeśli kiedyś sami, w domu robiliście biały ser z prawdziwego zsiadłego mleka, wiecie o jaki pyszny twarożek chodzi. Nie wiem, czy w Polsce można kupić faisselle, lub coś podobnego. Nawet jeśli nie jest dostępna, nietrudno ją zrobić, najlepiej z prawdziwego mleka, prosto od krowy ( we Francji faisselle jest wytwarzana również z koziego, czy owczego mleka ).

Faisselle 2 CT

Oczywiście, jeśli dobrze odsączymy faisselle, powinniśmy otrzymać typowy twaróg. Jednak do tego potrzeba kilka opakowań, co z ekonomicznego punktu widzenia średnio się opłaca. Między innymi dlatego na moim blogu tak mało przepisów na serniki.

Francuzi kochają sery, więc faisselle nie jest wyjątkiem. Jedzą ją w formie tzw. dessert salé – ze szczypiorkiem, czy innymi wytrawnymi dodatkami, lub na słodko – najczęściej z owocami, miodem. Oczywiście faisselle wykorzystuje się również do ciast, tart itp. rzeczy.

Maliny 1 CT

Twarożek i sos CT

Maliny 2 CT

Deser, który widzicie na obrazku jest banalnie prosty do przygotowania, szybki i tani. Mimo to, bywa w menu całkiem dobrych restauracji. Nic dziwnego – jest bardzo smaczny, niskokaloryczny i zdrowy. U mnie z malinami, ale można go podać z innymi owocami sezonowymi. Bardzo, bardzo polecam!

Twarożek z malinami 5 CT

Faisselle i sos malinowy CT

Twarożek z malinami 4 CT

Faisselle  z malinami

{ porcja dla 4 osób }

  • 4 opakowania faisselle ( 4 x 100 g )
  • 250 g malin
  • cukier ( 2 – 3 łyżeczki ), lub miód, syrop z agawy –  do smaku

Przygotowanie:

  1. Przygotuj sos malinowy ( coulis de framboise ): Połowę malin rozgnieć i przepuść przez sitko, aby usunąc pesteczki. Dodaj cukier, lub jego zamiennik, do smaku.
  2. Faisselle lekko odsącz i wyłóż na talerzyk.
  3. Udekoruj malinami i polej sosem malinowym.

Smacznego!

Deser można przygotować z dodatkiem innych owoców ( leśnych, truskawek, itp. ), również mrożonych.

**********

Faisselle with raspberries

Serves 4:

Method:

  1. Prepare raspberry sauce ( coulis de framboise ): mash 1/2 of raspberries and pass through a sieve to remove the seeds. Add sugar, or its equivalent, to taste.
  2. Slightly drain the faisselle and put on the plate.
  3. Decorate with remaining raspberries and pour raspberry sauce on the top.

Bon appetit!

Dessert can be prepared with other fruits ( blueberries, strawberries, etc. ) also frozen.

25 myśli na temat “Faisselle z malinami / Faisselle with raspberries”

  1. Mój ulubiony!Przy okazji jeździmy po niego do pobliskiej Francji,bo w okolicznych sklepach dostępne typu homo;).Od razu biorę 1 kg…a i tak nie starcza do końca tygodnia,bo mamy fazę właśnie na podobne desery z owocami.Zdjęcia piękne!I jak tu wytrzymać do piątku?

    Polubienie

        1. My z mamą robiłyśmy ser bardzo często, jak jeszcze było prawdziwe mleko w szklanych butelkach, co rano pod drzwiami – ach te czasy!
          Ja belgijskie piwo uwielbiam :-)
          Pozdrawiam z burgundzkiej krainy dobrym winem płynącej ;-)

          Polubienie

          1. A jakie piwa lubisz?Ja głównie okoliczne:jak Rodenbach(dla niektórych Belgów kwach;),Duchesse de Bourgogne, ‚t Gaverhopke(właśnie dopijam:),Krieki ,ale głównie te oud i lambiki.Triple i ambery to tylko zima.A wina burgundzkie,to ja wiem,byłam,skosztowałam i testuje nadal;)z białych Chablis,a później z okolic Beaujolais(Brouilly ulubione:)i Mâcon.
            Twaróg robiłam tu ze świeżego mleka francuskiego.

            Polubienie

            1. Teraz bardzo rzadko pijam piwa, lubię grimbergena, leffe, innych nazw nie pamiętam, ale teraz mi się tak smak zmienił ( na stare lata ) że najbardziej lubię takie belgijskie piwo. Zrobiłaś mi smaka tymi nazwami, musze się rozejrzeć za czymś bardziej oryginalnym, a niedaleko jest sklep z piwami świata :-) Tu we Francji raczej bardziej popularne jest wino, prawdziwy pub tylko w wielkich miastach. Cóż, zostaje nam sączyć Chablis, Rully też dobre :-)

              Polubienie

    1. To samo pytanie zadaję w poście – liczę na odpowiedź czytelników ;-) Ja osobiście sprawdzę w lipcu, kiedy odwiedzę rodzinne strony. Postaram się w niedługim czasie pokazać jak się robi taki twarożek w domu

      Polubienie

  2. Dzisiaj odbyła się moja pierwsza degustacja faisselle, mimo iż mieszkam we Francji już od 5 miesięcy jakoś nigdy po niego nie sięgnęłam. Początkowo ma on posmak lekkiej śmietanki połączonej z lekkim twarożkiem znanym z polskiej kuchni. Ale i tak tęsknię za polskim, chudym twarogiem. Mimo wszystko uważam, że francuska kuchnia nie należy do „chudych”;) Dziękuję za pomysł na faisselle!:)

    Polubienie

    1. Ja już jestem prawie 5 lat we Francji, więc zdążyłam przywyknąć i teraz nawet wolę niektóre produkty w wersji francuskiej. Jest pyszne masło, wspaniałe śmietany, nie mówiąc o serach. Nawet kaloryczne dania można jeść, ale z głową – smacznie, ale w mniejszych ilościach. A faisselle ze świeżymi owocami, jako deser, to nawet niskokaloryczne danie, pozdrawiam :-)

      Polubienie

  3. Jestem importerem serów i deserów francuskiej firmy RIANS. RIANS produkuje wspaniały LE FAISSELLE 2X120g z dodatkiem tzw. coulis czyli przcieru z owoców. Za tydzień w sieci ALMA będziem mozna kupić FAISSELLE RIANS. Polecam. Wybrałem jerzyny i borówki oraz maliny. Osobiście nie mogę przestać jeść Faisselle na każde śniadanie. Wiktor SZWCHOWICZ. CANDIA POLSKA.

    Polubienie

  4. Jeżeli chodzi o biały serek, to ten dostępny we Francji należy podgrzewać w garnku na najmniejszym ogniu do momentu, aż serwatka oddzieli się od sera. Odcedzić, wystudzić następnie odcisnąć serwatkę, najlepiej przez pieluchę lub lnianą ściereczkę. Mamy twaróg :) Polecam Monika

    Polubienie

Komentarze

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.